Magazyny zamknięte

sklad-transportMagazyny zamknięte to budowle, które są całkowicie zabudowane. Mogą być one jedno lub wielokomorowe oraz jedno lub wielopiętrowe. Magazyny takie posiadają zadaszenie, ściany i podłogę, a także drzwi wejściowe (wjazdowe) oraz nierzadko okna. Służą do przechowywania towarów wrażliwych na działanie czynników atmosferycznych i należą do najliczniejszej grupy wśród magazynów. Co ważne, pomieszczenia magazynowe zamknięte, mają obowiązek odpowiadać ściśle określonym warunkom technicznym, zwłaszcza w zakresie odporności przeciwpożarowej.

Hale magazynowe zamknięte często wyposażone są w specjalistyczne urządzenia do składowania oraz środki transportowe przeznaczone do pracy w magazynach, a także inne urządzenia pomocnicze. Do przechowywania różnych wyrobów służą przede wszystkim regały (stałe, przejezdne i specjalizowane) oraz stojaki, wieszaki, podkłady i inne. Natomiast środki transportu stosowane w magazynach zamkniętych to wszelkiego rodzaju wózki (naładowne, ciągnikowe, unoszące, podnośnikowe i transportowe i mechaniczne wózki jezdniowe, tzw. widłaki).

W magazynach zamkniętych najchętniej wykorzystuje się wózki widłowe elektryczne, ze względu na niski poziom hałasu, brak emisji szkodliwych spalin oraz wysoką wytrzymałość, wydajność i efektywność pracy, a także niskie koszty użytkowania. Wózki widłowe elektryczne cechuje również niezwykła funkcjonalność oraz komfort i bezpieczeństwo pracy. Ich walorem są też nieduże gabaryty, które umożliwiają pracę nawet w małych, długich i wąskich korytarzach pomiędzy regałami.

(Comments are closed)