Jakie rośliny posadzić wokół tarasu – kreatywny sposób na ozdobienie przestrzeni

Posiadanie tarasu to marzenie wielu osób. Jest to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Jednak, aby taras był przyjazny i wygodny, warto zadbać o jego aranżację, w tym o rośliny, które będą go otaczać. W tym artykule przedstawimy pomysły, jakie rośliny warto posadzić wokół tarasu, aby stworzyć piękny i przyjemny wizualny efekt.

Jakie rośliny posadzić wokół tarasu na podwórku?

Drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy to doskonała opcja dla tych, którzy chcą stworzyć naturalną przestrzeń wokół swojego tarasu. Poniżej przedstawiamy kilka roślin, które będą idealne do tego celu:

 • Akacja – piękna roślina o złocistych kwiatach, która będzie prezentować się wspaniale w pobliżu tarasu.
 • Krzew jaśminu – przyciągnie on trzmiele i pszczoły swoim pięknym zapachem i pięknymi kwiatami.
 • Krzew berberysu – ze względu na swoje ramiona o ostro zakończonych liściach, będzie stanowił idealne zabezpieczenie przed intruzami.

Rosły rabat kwiatowy

Kwiaty to doskonała opcja dla tych, którzy chcą kwitnącej przestrzeni wokół swojego tarasu. Poniżej przedstawiamy kilka roślin, które warto posadzić na rabacie w pobliżu tarasu:

 • Mięta – wykorzystaj ją w celach kulinarne i ciesz się zapachem mięty w ciepłe letnie wieczory.
 • Stokrotka – piękną roślinę, która doda romantyzmu i kobiecego charakteru całej przestrzeni.
 • Róża pnąca – idealna opcja dla tych, którzy chcą mieć kwitnącą przestrzeń przez cały sezon.

Jakie rośliny posadzić wokół tarasu na balkonie?

Kwiaty doniczkowe

Dla tych, którzy posiadają niewielki taras/ balkon warto skorzystać z kwiatów doniczkowych, które można umieścić na parapecie. Poniżej przedstawiamy kilka roślin, które warto wykorzystać na balkonie:

 • Pelargonia – pięknie wyglądająca roślina, która kwitnie przez cały sezon i idealnie nadaje się na balkon.
 • Bazylia – pozwoli na korzystanie z niej w celach kulinarne i w dodatku będzie wyglądała bardzo estetycznie na parapecie balkonowym.
 • Sklepik piękności – piękna i łatwa do uprawy roślina, która idealnie nadaje się na balkony tapialne i okna balkonowe.
  Kiedy wychodziła ze złotych tarasów - Tajemniczy spacer po warszawskim Śródmieściu

Jakie rośliny posadzić wokół tarasu, aby zapewnić sobie prywatność?

Rośliny iglaste

Rośliny iglaste to idealne zabezpieczenie przed intruzami i zapewnienie prywatności na terenie swojego tarasu. Poniżej przedstawiamy kilka roślin, które warto posadzić na tarasie, aby zapewnić sobie prywatność:

 • Cis – gęsty, ozdobny krzew, który nie tylko wygląda pięknie ale i pełni rolę naturalnego zabezpieczenia przed nieproszonymi gośćmi.
 • Sosna – wysoka i gęsta roślina, która będzie doskonale przesłaniać widok i zapewniać prywatność.
 • Cyprys – krzew o pięknej aromatycznej woni i gęstej formie, który pozwoli Ci na stworzenie naturalnego ogrodzenia wokół swojego tarasu.

FAQs

Czy rośliny zawsze muszą być sadzone w ziemi?

Nie, istnieją również rośliny, które nie wymagają tradycyjnej gleby – mogą być umieszczone w specjalnych skrzynkach lub donicach.

Ile powinien mieć centymetrów skrzyneczkę do posadzenia rośliny?

Najlepiej, aby skrzyneczka miała co najmniej 30 cm. W ten sposób roślina będzie miała wystarczającą ilość miejsca do rosnąć.

Czy muszę podlewać rośliny codziennie?

Nie wszystkie rośliny wymagają codziennego podlewania – zależy to od gatunku. Przed posadzeniem warto zasięgnąć informacji na temat danego gatunku i jego wymagań podczas uprawy.

Podsumowanie

Posiadanie tarasu to duży komfort, jednak warto pamiętać, że aby był on przyjaznym i wygodnym miejscem do wypoczynku, trzeba zadbać o jego aranżację. Rośliny to doskonała opcja, która pozwoli na stworzenie pięknej i kwitnącej przestrzeni wokół tarasu. W tym artykule przedstawiliśmy pomysły na rośliny, które warto posadzić wokół tarasu, w zależności od jego wielkości oraz charakterystyki. Jeżeli chcesz zadbać o prywatność i zabezpieczenie swojego tarasu, warto postawić na rośliny iglaste. Jeśli z kolei posiadasz niewielki balkon, warto zastanowić się nad kwiatami doniczkowymi, które sprawią, że przestrzeń będzie wyglądała przytulnie i oryginalnie.