Kiedy olejować taras? Najlepszy czas i sposoby na olejowanie tarasu

Olejowanie tarasu jest ważnym etapem w utrzymaniu jego trwałości i estetyki. Jeśli chcesz cieszyć się swoim tarasem przez długie lata, musisz go regularnie pielęgnować. Jedną z najważniejszych czynności w jego pielęgnacji jest olejowanie. W artykule tym omówimy, kiedy najlepiej olejować taras i jakie są najlepsze sposoby na to.

Kiedy olejować taras?

Sezon na olejowanie

Najlepszym czasem na olejowanie tarasu jest wiosna i jesień. Należy unikać olejowania w gorące letnie dni lub w okresie ulewnych deszczy, ponieważ wilgoć może wpłynąć na tempo schnięcia oleju lub doprowadzić do powstania plam na tarasie.

Stan tarasu

Innym czynnikiem, który wpływa na czas olejowania tarasu, jest jego stan. Jeśli twój taras jest dość nowy, wówczas najpierw musisz poczekać, aż drewno osiągnie odpowiedni stan do olejowania. Powinno się poczekać około 2 do 3 miesięcy przed olejowaniem nowego tarasu.
Natomiast, jeśli masz już olejowany taras, musisz przede wszystkim sprawdzić jego stan, aby określić, kiedy należy go ponownie olejować. Najszybszym sposobem na to jest sprawdzenie stanu wody deszczowej, która gromadzi się na powierzchni tarasu. Gdy woda zaczyna zamiast zalewać powierzchnię tarasu, zaczyna się jej odpływ na boki – to znak, że taras trzeba ponownie olejować.

Jak olejować taras?

Krótka instrukcja

Jeśli zdecydujesz się na olejowanie tarasu, najpierw musisz zebrać odpowiedni sprzęt. Będzie potrzebny pędzel, wałek, pojemnik na olej, a także szczotka do czyszczenia powierzchni tarasu. Następnie, przystąp do olejowania wg poniższych instrukcji:

  1. Oczyść taras z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń
  2. Umyj powierzchnię tarasu wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i kurz
  3. Pozwól tarasowi wyschnąć
  4. Zanurz pędzel lub wałek w oleju i rozpocznij olejowanie
  5. Pracuj od jednego końca tarasu do drugiego, nakładając równomierną warstwę oleju
  6. Nałóż drugą warstwę oleju, gdy pierwsza już przeschnie.
  Jakie kwiaty wybrać na taras? - Poradnik

Spoób 2 – Olejowanie natryskowe

Olejowanie natryskowe jest innym sposobem olejowania tarasu, który nie wymaga użycia pędzla lub wałka. Wymaga to jednak zakupu specjalnego sprzętu do natrysku oleju na powierzchnię tarasu. Jest to bardziej skomplikowany proces, ale może przyspieszyć olejowanie tarasu i oszczędzić czas.

FAQs:

Jak długo trwa olejowanie tarasu?

Czas potrzebny do olejowania tarasu zależy od wielkości powierzchni, sposobu, który wybierzesz, i wilgotności powietrza na zewnątrz. W przypadku olejowania tarasu ręcznie, zajmie to około 2-3 dni dla przeciętnego tarasu 20-40 m².

Czy można olejować taras w deszczu?

Nie, zaleca się olejowanie tarasu w suchą pogodę, bez deszczu na co najmniej 48 godzin po zakończeniu olejowania.

Jaki olej użyć do olejowania tarasu?

Najlepszym olejem do olejowania tarasu jest olejek do drewna lub olej woskowy. Można również użyć innych olejów, ale należy upewnić się, że są przeznaczone do olejowania decków.

Conclusion

Olejowanie tarasu jest ważnym etapem w pielęgnacji drewnianych tarasów. Musisz olejować taras odpowiednio i regularnie, aby zwiększyć jego trwałość i estetykę. Najlepszy czas na olejowanie to wiosna i jesień, a najlepszy olej do użytku to olejek do drewna lub olej woskowy. Należy pamiętać, że wilgoć i deszcze mogą wpłynąć na tempo schnięcia oleju lub nieestetycznie wpłynąć na powierzchnię tarasu.