Wybierz swoją ochronę – olej czy lakierobejca na taras?
Decydując się na wykonanie tarasu drewnianego z pewnością zależy nam, aby wyglądał on estetycznie i służył nam przez wiele lat. Aby tak się stało, konieczne jest od razu zabezpieczenie drewna za pomocą oleju lub lakierobejcy.
Olej czy lakierobejca na taras – różnice, wady i zalety
Olej
Olej jest naturalnym impregnatem, który idealnie wpływa na gatunki drewna. Powłoka olejowa otacza drewno, tworząc naturalną barierę przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych. Olej jest wchłaniany przez drewno, dzięki czemu zapewnia mu odpowiednią wilgotność dla prawidłowego funkcjonowania. Oprócz tego, olej nie pęka, nie łuszczy się, a jego nanoszenie jest wyjątkowo proste. Dodatkowo olej daje możliwość wyboru połysku – matowego, półmatowego, czy wysokiego połysku. Olej ma jednak kilka wad – z powodu swojej konstrukcji, chroni on jedynie wierzchnią część drewna, nie zapewniając całkowitej ochrony przed wpływem wody lub promieniowania UV. Olej musi również być stosowany w oparciu o rygorystyczne zasady, bowiem inaczej może prowadzić do powstania nieestetycznych plam czy zacieków.
Lakierobejca
Lakierobejca to połączenie dwóch ochron – lakieru i bejcy. Z uwagi na fakt, iż jest to impregnat chemiczny, działa całkowicie inaczej niż olej. Lakierobejca składa się z długich łańcuchów polimerów, które idealnie przylegają do drewna, a po wyschnięciu tworzą barierę przed wpływem natury. Lakierobejca zapewnia ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV i mechanicznymi uszkodzeniami (np. zarysowaniem). Naniesienie lakierobejcy jest niezwykle trudne, dlatego warto powierzyć tę czynność profesjonalistom. Poza tym, lakierobejca jest droższa niż olej, a jej kolory są mocno intensywne – nie każdemu muszą odpowiadać.
FAQs
Przy jakiej temperaturze można nakładać olej czy lakierobejcę na taras?
Do idealnego nałożenia oleju lub lakierobejcy ważna jest odpowiednia temperatura. Oba preparaty powinny być nakładane w temperaturze między 10 a 25 stopni Celsjusza – w innym przypadku nie zagwarantujemy ich prawidłowego wiązania z drewnem.
Czy mogę nałożyć oliwkę na taras z bejcą?
Nie, oliwka nie jest nakładana na bejcę – olej i lakierobejca są dopasowane do konkretnych potrzeb drewna i nie powinny być łączone z innymi, nieznanymi nam preparatami.
Jaki czas schnięcia oleju i lakierobejcy na tarasie?
Czas schnięcia oleju i lakierobejcy zależy od kilku czynników – przede wszystkim temperatury i wilgotności powietrza.
Podsumowanie
Olej czy lakierobejca to dwa różne sposoby zabezpieczania drewna – każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zanim podejmiemy decyzję, która z nich będzie dla nas odpowiednia, warto rozważyć kilka kwestii – chociażby koszty, połysk i potrzeby drewna. Nieważne, na co się zdecydujemy – ważne, aby zadbać o taras od razu, tak aby mógł służyć nam przez lata.